Profesjonalna obsługa informatyczna firm i przedsiębiorstw na terenie Bydgoszczy oraz całej Polski. Najlepsze i najbardziej nowoczesne rozwiązania na rynku i w biznesie dostosowane do indywidualnych potrzeb.
USŁUGI
SERWISOWE
Serwis urządzeń komputerowych, usługi wdrożeniowe, montaż i projektowanie sieci komputerowych. Kompleksowy zestaw usług informatycznych zależnie od zapotrzebowania.
PRODUKTY
DLA FIRM
Oprogramowanie dla firm i sektora mieszkaniowego, strony internetowe, sprzęt komputerowy, centrale telefoniczne, antyiwrusy, terminale płątnicze, urządzenia fiskalne, monitoring zewnętrzny i wiele więcej.
Nasza firma od 2008 roku jest Autoryzowanym Partnerem Asseco Data Systems S.A. znanej także jako Certum (dawniej Unizeto Technologies S.A.), jak również jej Punktem Potwierdzania Tożsamości. Asseco Data Systems jest czołową firmą na polskim rynku usług certyfikacyjnych związanych z podpisem elektronicznym. Jako pierwsi w Polsce zaoferowali certyfikat kwalifikowany, który jest rozpoznawany jako zaufany w dokumentach PDF otwieranych w oprogramowaniu Adobe. Dzięki komunikatowi w górnej belce ekranu odbiorcy Twoich dokumentów na całym świecie będą mieli jasny komunikat, że mają do czynienia z wiarygodnym dokumentem opatrzonym bezpiecznym podpisem elektronicznym.
Co to jest podpis elektroniczny?
Podpis elektroniczny to dane w postaci elektronicznej, które wraz z innymi danymi, do których zostały dołączone lub z którymi są logicznie powiązane, służą do identyfikacji osoby składającej podpis elektroniczny. Podpisem elektronicznym możemy sygnować pocztę e-mail lub inne dokumenty wirtualne. Dzięki posługiwaniu się podpisem elektronicznym przesyłane dokumenty elektroniczne docierają do adresatów w stanie nienaruszonym. Każda, nawet przypadkowa, zmiana w treści przesyłki jest sygnalizowana przez komputer odbiorcy.
Podpis cyfrowy to dodatkowa informacja dołączona do wiadomości służąca do weryfikacji jej źródła. Podpisy elektroniczne korzystają z kryptografii asymetrycznej – tworzona jest para kluczy, klucz prywatny i klucz publiczny – klucz prywatny służy do podpisywania wiadomości, klucz publiczny natomiast do weryfikowania podpisu.
Podpis elektroniczny to ogólna nazwa różnych technik potwierdzania autentyczności dokumentu i tożsamości jego nadawcy przy wymianie informacji drogą elektroniczną. Podpis elektroniczny musi spełnić te same warunki co podpis zwykły, tzn. powinien być trudny lub niemożliwy do podrobienia, stwarzać możliwość weryfikacji i trwale łączyć się z dokumentem. Praktyczne formy podpisów cyfrowych stały się dostepne dzięki rozwojowi kryptografii z kluczem publicznym i podlegają na dołączeniu do dokumentu skrótu, zaszyfrowanego kluczem prywatnym strony podpisującej.” Tak intrpretuje to Wielka Internetowa Encyklopedia Multimedialna. Upraszczając chodzi o to, aby odbiorca miał pewność, że dokument wysłany drogą elektroniczną i podpisany elektronicznie pochodził od konkretnego nadawcy oraz aby wiadomość nie uległa zmianie bez naszej wiedzy.
Jeśli chodzi o integralność podpisanej wiadomości, w praktyce wygląda to tak, że gdybyśmy chcieli zmienić chociaż jedno słowo lub znak (np. dopisali spację), będzie to od razu możliwe do wykrycia. Z tego właśnie powodu można rzec, że podpis elektroniczny jest znacznie bardziej bezpieczny od podpisu tradycyjnego. Możliwa jest bowiem zmiana na dokumencie papierowym dokonana już po jego podpisaniu, tzn. można coś dopisać na kartce i jest to w praktyce nie do wykrycia. Podpis elektroniczny daje nam tą pewność, że nic w dokumencie już podpisanym nie zostało zmienione.
Jedną z najważniejszych cech elektronicznego podpisu jest poufność, czyli możliwość zaszyfrowania dokumentów. W praktyce oznacza to, że wiadomość email oraz dane w niej zawarte może odczytać tylko jedna osoba, dokładnie ta, do której owa wiadomość jest adresowana.
Niewątpliwie bardzo ważną sprawą w dokumentach jest data ich stworzenia. Każdy dokument papierowy opatrzony jest datą, co ma ogromne znaczenie. Trudno sobie wyobrazić, żeby zawrzeć umowę i nie opatrzyć jej datą wejścia w życie jej postanowień. Otóż podpis elektroniczny daje nam możliwość przypisania danej wiadomości dokładnego czasu, otrzymanego na podstawie wzorców atomowych, co uniemożliwia dokonanie nadużyć związanych z datą nadania dokumentu.
Co to jest certyfikat kwalifikowany?
Certyfikat kwalifikowany to certyfikat spełniający wymagania Ustawy o podpisie elektronicznym, wydany przez kwalifikowany podmiot świadczący usługi certyfikacyjne.
Podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą certyfikatu kwalifikowanego oraz złożony za pomocą bezpiecznego urządzenia do składania podpisu elektronicznego, jest równoważny podpisowi własnoręcznemu.
Wymagania ustawy i przepisów wykonawczych dotyczą m.in. poziomu zabezpieczeń sprzętu, niepowtarzalności pewnych danych i metod obsługi klientów.
Certyfikat kwalifikowany może być wydany jedynie osobie fizycznej. Nie ma możliwości wydania certyfikatu kwalifikowanego na firmę. Można za to wydać certyfikat z dodatkowymi danymi na osobę fizyczną, gdzie zostaną określone zasady reprezentacji podmiotu, ale wiąże się to z przedstawieniem większej ilości dokumentów podczas procesu wydawania certyfikatu.
Podpis elektroniczny - wykorzystanie
elektroniczne podpisywanie umów i dokumentów w obrocie handlowym i cywilno-prawnym
podpisywanie faktur elektronicznych
rejestrowanie działalności gospodarczej (CEIDG)
w korespondencji z urzędami oraz do podpisywania pism i decyzji administracyjnych przez urzędy
składania deklaracji celnych i podatkowych
zgłoszeń ubezpieczenia społecznego (również system PUE ZUS)
podpisywania wniosków do Krajowego Rejestru Sądowego
podpisywania raportów dla Generalnego Inspektora Informacji Finansowej
korespondencji z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych
podpisywania dokumentacji medycznej
Jak wygląda proces odnowienia podpisu elektronicznego?
Odnowienie podpisu jest operacją przedłużenia ważności podpisu. Należy pamiętać, że odnowienia certyfikatu można wykonać jedynie przed końcem jego ważności ze względu na konieczność podpisania Aneksu do Umowy z Subskrybentem o przedłużenie certyfikatu. Warto sprawdzić również ilość do tej pory zainstalowanych certyfikatów na karcie kryptograficznej, bo w przypadku osiągnięcia limitu nie można dokonać odnowienia certyfikatu i konieczne jest wyrobienie nowego podpisu elektronicznego. O konieczności przedłużenia podpisu przypomina również Certum wysyłając stosowne maile do właścicieli certyfikatów.
Zalecamy rozpoczęcie procesu odnowienia podpisu co najmniej na 14 dni przed wygaśnięciem posiadanego certyfikatu kwalifikowanego. Odnowiony certyfikat kwalifikowany może posiadać okres ważności rozpoczynający się do 90 dni od momentu jego wydania – tym samym można dokonać odnowienia certyfikatu tak aby był on ważny dopiero od momentu wygaśnięcia poprzedniego. W przypadku przegapienia terminu ważności certyfikatu nie można już dokonać przedłużenia podpisu elektronicznego.
Po przejściu przez procedurę odnowienia podpisu, nowy certyfikat kwalifikowany zostanie wydany najpóźniej w ciągu 7 dni roboczych od daty podpisania Aneksu do umowy z Subskrybentem. Informacja o wydaniu certyfikatu zostanie przekazana na adres e-mail przypisany do danego Subskrybenta. Wtedy należy go pobrać oraz zainstalować na karcie kryptograficznej i można to zrobić nawet po upływie ważności poprzedniego certyfikatu.
Na czym polega potwierdzenie tożsamości?
Potwierdzenie tożsamości polega na weryfikacji poprawności danych w wygenerowanych dokumentach (zgodność danych z dowodem, prawidłowe wypełnienie dokumentów), a następnie osoba potwierdzająca tożsamość podpisuje z Subskrybentem dokumenty, które wysyłane zostają do Certum. Od tego momentu w ciągu maksymalnie 7 dni roboczych powinien zostać wydany certyfikat kwalifikowany, a wszystkie informacje odnośnie procesu jego realizacji wysyłane są na adres mailowy lub można je też śledzić w panelu Certum gdzie były wypełniane i generowane wcześniej dokumenty.
Tożsamość należy potwierdzić po zakupie zestawu do podpisu elektronicznego oraz wygenerowaniu dokumentów na stronie Certum na podstawie swojego dokumentu tożsamości. Następnie w dogodnym dla siebie terminie umówić się z naszym biurem w celu wykonania usługi. Zachęcamy również do wcześniejszego podania numeru wniosku w celu weryfikacji poprawności dokumentów lub skonsultowania danych zawartych w certyfikacie.
Potwierdzenie tożsamości - co potrzebujesz?
Aby potwierdzić tożsamość w naszym biurze należy umówić się wcześniej telefonicznie lub mailowo na konkretny termin oraz przynieść ze sobą dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport), który wymagany jest do weryfikacji danych na wygenerowanym wniosku. Dla potwierdzenia tożsamości konieczna jest również znajomość numeru wniosku, który został nadany przez Certum podczas wypełniania dokumentów. Umawiając się z nami na potwierdzenie tożsamości można podać ten numer wniosku, a nasz pracownik sprawdzi poprawność wypełnionych dokumentów. Skróci to proces potwierdzenia tożsamości w przypadku wykrycia nieprawidłowości w dokumentach.
Tożsamość można potwierdzić każdej osobie z ważnym dokumentem tożsamości, która nie była nigdy karana prawomocnym wyrokiem sądu w sprawach dotyczących przestępstw podatkowych. W przypadku potwierdzania tożsamości osobie nieposiadającej polskiego obywatelstwa, osoba ta musi dodatkowo przedstawić paszport (dla obywateli UE) lub kartę pobytu lub inny dokument potwierdzający nadanie numeru PESEL.
Obszar działania - gdzie załatwisz podpis elektroniczny?
Nasze usługi wdrażania podpisu oraz potwierdzenia tożsamości świadczymy na terenie województwa Kujawsko-Pomorskiego. Podpis elektroniczny możesz uzyskać m.in w takich powiatach i miejscowościach jak:
Bydgoski – Białe Błota, Bydgoszcz, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Nowa Wieś Wielka, Osielsko, Sicienko, Solec Kujawski
W cenie usługi znajduje się zestaw, wypełnienie dokumentów i potwierdzenie tożsamości oraz złożenie wniosku do centrum certyfikacyjnego o wydanie podpisu elektronicznego.
Istnieje możliwość zamówienia zestawu na 1 rok lub na 3 lat na życzenie klienta po kontakcie z naszym biurem.
Odnowienia podpisu elektronicznego
Nazwa zestawu
Okres ważności
Cena netto
Cena brutto
Odnowienie certyfikatu - telekod
1 rok
149,00 zł
183,27 zł
Odnowienie certyfikatu - telekod
2 lata
219,00 zł
269,37 zł
Odnowienie certyfikatu - telekod
3 lata
299,00 zł
367,77 zł
Telekod do odnowienia jest tylko kodem, który należy wprowadzić w procesie odnowienia certyfikatu. Istnieje możliwość wykupienia dodatkowej usługi wykonywanej zarówno stacjonarnie jak i zdalnie, gdzie jeden z naszych informatyków dokona przedłużenia. Koszt takiej usługi to dodatkowe 100 zł netto.
Potwierdzenie tożsamości
Czas wydania certyfikatu
Cena netto
Cena brutto
do 7 dni roboczych
100,00 zł
123,00 zł
do 24 godzin
150,00 zł
184,50 zł
do 30 minut
200,00 zł
246,00zł
Pytania i odpowiedzi
Co to jest podpis elektroniczny i do czego służy?
Podpis elektroniczny służy do weryfikowania tożsamości w internecie. Podczas weryfikacji tożsamości sprawdzany jest certyfikat znajdujący się na karcie kryptograficznej dzięki czemu mamy możliwość podpisywania różnego rodzaju dokumentów elektronicznie.
Kiedy podpis elektroniczny jest ważny?
Podpis elektroniczny jest ważny kiedy certyfikat, na którym się opiera, jest ważny w momencie składania podpisu.
Który podpis elektroniczny wybrać?
Na rynku polskim dostępnych jest 4 dostawców podpisu elektronicznego – proCertum SmartSign, Enigma CenCert, Szafir 2.0 oraz Sigilium Sign. Z powodu niezawodności oraz szybkości działania rekomendujemy produkty firmy Certum.
Dlaczego podpis elektroniczny nie działa?
Powodów niedziałającego podpisu elektronicznego może być wiele. Jednymi z najpopularniejszych problemów są:
wygaśnięcie ważności podpisu
niepoprawnie zainstalowany certyfikat
źle włożona karta do czytnika
brak internetu
Jak potwierdzić tożsamość?
W celu potwierdzenia tożsamości należy udać się do punktu potwierdzenia tożsamości lub do notariusza. Listę punktów świadczących usługi potwierdzenia tożsamości można znaleźć w internecie na stronie: https://sklep.certum.pl/mapa-punktow-partnerskich-certum.
Kto może uzyskać podpis elektroniczny?
Podpis elektroniczny może uzyskać każda osoba, która nie została skazana prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa gospodarcze oraz posiada nadany numer PESEL i ważny dokument tożsamości.
Jak uzyskać podpis elektroniczny?
Aby uzyskać podpis elektroniczny należy zakupić zestaw do podpisu elektronicznego, wypełnić wymagane dokumenty oraz udać się do punktu potwierdzenia tożsamości w celu weryfikacji.
Co można podpisać podpisem elektronicznym?
Podpisem elektronicznym można podpisać wszelkiego rodzaju dokumenty elektroniczne, m.in:
umowy kredytowe
umowy przetargowe
dokumenty B2B oraz B2C
Gdzie załatwić podpis elektroniczny?
Pełną usługę załatwienia wszystkich formalności potrzebnych do uzyskania podpisu elektronicznego można zamówić w naszej firmie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Oferujemy kompleksową usługę wydania certyfikatu nawet w ciągu 30 minut.
Jak odnowić certyfikat kwalifikowany Certum?
Aby dokonać przedłużenia certyfikatu należy dokonać zakupu kodu do odnowienia certyfikatu oraz przejść przez proces odnowienia.
Jakie dokumenty są potrzebne do założenia podpisu elektronicznego?
Do założenia podpisu elektronicznego potrzebny jest jedynie aktualny dowód osobisty lub paszport oraz własny adres mailowy.
Jaka jest różnica pomiędzy podpisem elektronicznym a profilem zaufanym?
Główna różnica pomiędzy podpisem elektronicznym a profilem zaufanym jest taka, że podpis elektroniczny ma taką samą moc prawną jak własnoręczny podpis na dokumencie. Daje to o wiele większe możliwości wykorzystania niż w profilu zaufanym, dzięki któremu możemy jedynie poświadczyć naszą tożsamość na stronach rządowych.