Certyfikat SSL - Zakład Informatyki Stosowanej

Certyfikat SSL - bezpieczeństwo dla strony

Certyfikat SSL to podstawa poufnej komunikacji między przeglądarką i serwerem. Jego posiadanie sprzyja wiarygodności, bezpieczeństwu i lepszym pozycjom w wyszukiwarce.

ssl

Certyfikat SSL - co to jest?

Certyfikat SSL potwierdza wiarygodność strony oraz umożliwia szyfrowanie komunikacji między użytkownikiem a stroną www. To bardzo ważna funkcja, dzięki której osoba, wprowadzająca dane na stronie ma pewność, że są one bezpieczne i nie zostaną przechwycone przez osobę trzecią. Dane są szyfrowane i przesyłane na serwer, tam dopiero następuje ich odszyfrowanie. Dzięki temu w razie podsłuchania transmisji – są one bezpieczne.

Certyfikat SSL – jak to działa?

Certyfikat SSL opiera się o asymetryczne szyfrowanie. Przeglądarka szyfruje dane kluczem publicznym, a odszyfrowaniem zajmuje się klucz prywatny znajdujący się na serwerze. Informacja zaszyfrowana na komputerze może być odczytana tylko przez serwer – tylko on posiada pasujący klucz deszyfrujący. Dzięki temu dane od samego początku do końca są bezpieczne.

Wildcard - certyfikat SSL dla subdomen

Certyfikat SSL typu Wildcard pozwala chronić dowolną liczbę subdomen w danej domenie. Dzięki temu można zabezpieczyć więcej stron internetowych, które są powiązane z domeną główną. Certyfikat SSL Wildcard wystawiony dla „*.domena.pl”, będzie szyfrował dane dla wszystkich jego subdomen, np. „domena1.domena.pl”, „domena2.domena.pl” – oraz dla domeny głównej „domena.pl”.

Dlaczego warto mieć SSL?

  • Bezpieczeństwo strony www - certyfikat SSL szyfruje wszystkie dane przesyłane na stronie
  • Wiarygodna marka - posiadanie certyfikatu SSL jasno pokazuje, że Twoja firma dba o bezpieczeństwo danych
  • Zaufanie klientów - ikona kłódki w pasku adresu przeglądarki sprawia, że strona jest lepiej postrzegana przez klientów i wzbudza zaufanie
  • Zgodność z przepisami - certyfikat SSL pomaga m.in. w spełnieniu wymagań instytucji płatniczych oraz norm RODO
  • Lepsze pozycjonowanie - Google premiuje strony posiadające certyfikat SSL wyższą pozycją w wynikach wyszukiwania